دنیای شطرنج
خبر و مقاله، با نگاهي ويژه به شطرنج نوجوانان قزوین

 
تاريخ : سه شنبه ۲ اسفند۱۳۹۰

ناداوری در مسابقات بابلسر

در مسابقات رده های سنی ۸ تا ۱۲ سال دختران و پسران که چند هفته پیش در بابلسر برگزار شد شاهد داوری بسیار ضعیف (از سر داور و تیم داوری) بودیم که حداقل در یک مورد باعث از دست رفتن مدال بازیکن قزوین (در رده ۸ سال دختران) شد. ولی حتی اعتراض کتبی اینجانب با پرداخت هزینه مربوطه (۲۵۰۰۰ تومان) و  کسب رای موافق از هیات ژوری باز هم جواب نداد!! در مورد ضعف داوری های این مسابقات مقاله جالبی در سایت "صفحه شطرنج" منتشر شده که میتوانید متن کامل آن را  اینجا ببینید. ولی در این پست توجه شما را فقط به آن بخش از مقاله که مربوط به بازیکن قزوین میشود جلب میکنم:

"... و اما از موارد خیلی عجیبی که در بین مسابقات پیش آمد این بود که یک بازیکن به دلیل ادعای حریف خود مبنی بر قانون دست به مهره و تأیید داور مجبور شد که وزیر خود را از دست بدهد و در نتیجه بازی را واگذار کند و پس از مسابقه به هیأت ژوری اعتراض نماید. با توجه به تصمیم اتخاذ شده توسط هیأت ژوری نتیجه آن بازی مساوی درج شد و در نتیجه بازیکنی که وزیر خود را از دست داده بود با 4.5 امتیاز در قرعه کشی شرکت کرد و با بازیکنی 5 امتیازی قرعه کشی شد پس از پایان دور بعد و باخت این بازیکن، در قرعه کشی دور بعد این بازیکن با 4 امتیاز وارد قرعه کشی شد!! و مشخص شد که پس از اعتراض حریف وی نیم امتیاز مجددا از وی کم گردیده است! مگر تصمیم هیأت ژوری تا قبل از قرعه کشی دور بعد نباید گرفته شود؟ و مگر تصمیم هیأت ژوری قطعی نیست؟ آیا حقی از این بازیکن پایمال نشد؟ چرا که اگر وی با 4 امتیاز در قرعه کشی شرکت می کرد با حریف 5 امتیازی مواجه نمی شد."

{سیادت: البته ماجرا دقیقا به این شکل نبود. شاه بعلت برخورد خودکار افتاد و بازیکن با گفتن جمله "مرتب میکنم" شاه را سر جایش گذاشت ولی حریف، داور  و سر داور (آقای اکبر زاده) معتقد بودند که مرتب کردن مهره ها باید با اجازه داور انجام شود!! و بازیکن را مجبور ساختند با شاه حرکت کند (آنهم در حرکت پنجم و وقتیکه هنوز قلعه نرفته بود و وزیر در d8 و فیل در f8 بود). او مجبور شد شاهش را در d7 بگذارد و بلافاصله بازنده شد.}

در همین زمینه امروز مقاله ای هم از از آقای "ابوالقاسم نجیب" داور بین المللی و رییس سابق کمیته داوران در سایت آچمز چاپ شده. تهیه و نشر این مقاله نشان میدهد جامعه داوران کشور هم از مشکلات داوری در بابلسر آگاه و به آن معترف اند.این مقاله را هم میتوانید اینجا مشاهده نمایید. در بخشی از این مقاله که ترجمه ای از جدیدترین مقررات فیده در خصوص هیات ژوری است،  آمده :

"...بازیکن می تواند علیه هر تصمیم صادره از طرف سرداور یا مسئول برگزاری مسابقات یا یکی از همکاران آن ها شکایت کند، مشروط بر این که آن شکایت به ضمیمه مبلغی و به صورت کتبی در مهلت مقرر ارائه شود. مبلغ و مهلت مقرر باید پیشاپیش مشخص شوند. آرای هیات ژوری نهایی خواهد بود."

اشتباه های داوری در بابلسر بسیار بود. این فقط نمونه ای بود.

همینجا به عنوان مربی و سرپرست بازیکن مورد بحث و به نمایندگی از سوی هیات شطرنج استان قزوین، از ریاست محترم فدراسیون شطرنج، آقای مهندس کامبوزیا و کمیته داوران فدراسیون شطرنج تقاضای بررسی و احقاق حق دارم.

در پایان لازم است از آقای علی نژاد ریاست محترم هیات شطرنج استان مازندران که با اختصاص امکانات بسیار خوب از نظر اسکان و غذا محیط مناسبی برای اقامت شطرنجبازان و خانواده ها فراهم کردند تشکر کنم.ارسال توسط سیادت